Dějiny mimoevropského umění

 

Mexiko - Totonakové

 

Věnujeme se dlouhodobě dějinám architektury a výtvarného umění mimoevropských civilizací. Náš archiv je podložen řadou studijních cest do zahraničí, spojených s návštěvou archeologických lokalit, památkových objektů a místních muzeí, včetně specializovaných sbírek v evropských zemích.

Sponzorujeme:                 

 

Indie - ElloraVe specializovaných periodikách publikujeme odborné články z dějin umění, zejména v oboru buddhistické a hinduistické architektury. Iniciovali jsme Indologický seminář AK. Uveřejňujeme recenze výstav zabývajících se kulturami mimoevropských civilizací. Upozorňujeme na zajímavé projekty na internetu.

Články k tématům:

Hinduistické chrámy    Buddhistická architektura    Islámské umění

Khmérské umění     Čínské umění     Vietnamské umění     

Památky v tropické přírodě     Asijské umění v ČR   

Archeologie předkolumbovské Ameriky

Korea bodhisattva Maitreya

 

 

Pořádáme specializované přednášky pro odbornou i laickou veřejnost. Jejich smyslem je podnítit hlubší zájem o historii ostatních kontinentů a výtvarné umění mimoevropských kultur. Hluboká neznalost těchto oblastí je zarážející i u lidí jinak kulturně silně orientovaných a vzdělaných. Spolupracovali jsme řadu let s Klubem přátel výtvarného umění (KPVU), pořádáme cykly pro Univerzity třetího věku po celé České republice. Pro cestovní kancelář Ars Viva, specializovanou na archeologii, historii a dějiny výtvarného umění, zajišťujeme odborného průvodce pro poznávací zájezdy do Indie, Nepálu, Kambodže, Indonésie, Jižní Koreje, Izraele, Vietnamu, na Srí Lanku.

 

 

thajský chrám v indické Bodh GayiDisponujeme rozsáhlou a pečlivě dokumentovanou fotobankou na klasických diapozitivech i v digitálním formátu. Náš archiv fotografií z Indie patří mezi nejrozsáhlejší v ČR, tématický archiv buddhistické architektury a sochařství z celé Asie má rovněž v ČR jen málo paralel. Věnujeme pozornost i dalším regionům od předkolumbovského umění Latinské Ameriky, přes starověké a islámské umění Středního Východu až k výtvarným projevům kultur jihovýchodní Asie a Dálného východu.

 

Ukázky krátkých videosekvencí, kterými jsou některé přednášky doprovázeny

 

Ellora chrám č. 16 (8. stol.), stát Maharáštra, Indie

 

Klášter Sanahin (10.-11. stol.), region Debed, Arménie

 

ZPĚT