Publikováno v časopisu KAM po Česku, 2018, 12 (3), 19. ISSN 1802-8640.

 

Kam a jak cestujeme v naší vlasti?

 

Zemský ráj to na pohled! Ale ne všude a ne stejně. Některá místa navštěvujeme radši. Třeba proto, že tam mají uklizeno, je tam lepší pivo, více možností ke koupání nebo kratší fronty u sjezdovek. A jinam zase rádi zavítáme proto, že nám to doporučili přátelé anebo nás zaujala reportáž v televizi. Někam se opakovaně vracíme, protože to je naše” místo. A jindy zase rádi “objevujeme” místa, o jejichž existenci jsme dosud ani netušili.  

Především rozlišujme mezi jednodenním výletníkem aResize of IMG_0191 turistou ve smyslu statistiky. Výletníky a jejich pohyb v celostátním měřítku nikdo nesleduje. Tedy alespoň do té doby, než nás všechny opatří čipem pod kůží. Za turistu statistici považují toho, kdo alespoň jednou přenocuje mimo své stálé bydliště. A to už se spočítat dá. Český statistický úřad sbírá čtyřikrát ročně data ze všech ubytovacích zařízení v Česku, která mají více než 5 pokojů nebo 10 lůžek. Zveřejňovaná čísla jsou poněkud zkreslena tím, že nezahrnují ubytování turistů v soukromí a malých penzionech anebo občasné ubytování skupin ve školních tělocvičnách, klubovnách tělovýchovných jednot nebo na farách. Přesto poskytují docela zajímavý obrázek o domácím cestovním ruchu i o příjezdech cizinců.  

Resize of strava českých dětíZa rok 2016 tak bylo v Česku evidováno 9168 hromadných ubytovacích zařízení (těch nad 5 pokojů nebo 10 lůžek). Nejvíce jich má Jihočeský kraj, následován Královéhradeckým krajem, oba přes tisícovku. To víte, jihočeské rybníky v létě a Krkonoše v zimě! V počtu nabízených lůžek vede suverénně Praha, má jich přes 90 tisíc z celkových 533 tisíc v celé republice. V Česku je navíc v kempech k dispozici téměř 49 tisíc míst pro stany a karavany, z toho 13 tisíc jen v Jihočeském kraji. Ve všech evidovaných zařízeních se v roce 2017 ubytovalo 9,886 miliónů domácích obyvatel a toto číslo za posledních pět let vyrostlo o čtvrtinu! Zde drží zlatou příčku Jihomoravský kraj před Prahou, sympatické však je, že domácí cestovní ruch narůstá ve všech krajích bez výjimky. Každý tuzemský host stráví mimo vlastní postel v průměru 2,7 noci.

Samostatně se sleduje návštěvnost lázeňských ubytovacích zařízení. Jestliže před pěti lety byl počet tuzemských a zahraničních hostů lázní prakticky vyrovnaný, v posledních letech mají Češi navrch a počty rok od roku rostou: v roce 2017 bylo domácích 457 tisíc Resize of P1400857z celkových 856 tisíc hostů. Pozice Karlovarského kraje zůstává neohrožena, kurýruje se tam každý třetí tuzemský lázeňský host (z cizinců je tam 95 %). Našinec strávil v lázních průměrně 9,8 nocí.

Zkrátka a dobře, statistiky posledních pěti let hovoří jasně. Stále více z nás cestuje a přenocuje po naší vlasti. Stále více si dopřáváme nocování ve dražších kategoriích ubytování, jako jsou hotely 3 až 5hvězdičkové nebo penziony. Tak ať nám to ještě dlouho vydrží!

 

Aleš Krejčí

 

Zdroj: Český statistický úřad, 2018

Ilustrační foto: World Trend

 

ZPĚT  DO CESTOVNÍHO RUCHU                                 ZPĚT DO MARKETINGOVÝCH TEXTŮ